Mastektomie - odstranění karcinomu prsu

Rakovina prsu – jedna z nejhorších diagnóz v životě ženy. Řešení s názvem mastektomie – chirurgické odstranění nádoru (karcinomu prsu) většinou zahrnuje i odstranění celé mléčné žlázy spolu s bradavkou a dvorcem.

Psychická stránka ženy po provedení mastektomie může z pochopitelných důvodů utrpět stejně nebo možná i víc než fyzická. Nemoc sama i její průběh a možné komplikace spojené s léčbou znamenají těžký a ne vždy úspěšný životní boj.

Druhy mastektomie

Podle výsledků vyšetření, které odhalí velikost nádoru, jeho typ a rozšíření, rozhodne lékař o jednom z několika typů mastektomie.

Parciální mastektomie

Zákrok, ve kterém jde o vyjmutí samotného nádoru spolu s okolní tkání, a prs zůstává zachován.

Totální mastektomie

Je nutné odstranit celý prs i s uzlinami v podpaždí.

Radikální mastektomie

Odebírá se celý prs s velkou většinou, někdy i všemi uzlinami z podpaždí.

Méně obvyklé typy mastektomie:

 • Subkutánní mastektomie – náročná operace a zákrok zachovávající prsní bradavku, zvyšuje však riziko recidivy nádoru
 • Segmentální mastektomie – odstranění části prsu vzhledem k velikosti karcinomu
 • Mastektomie s rekonstrukčním plastickým zákrokem – operace přizpůsobená následnému zavedení prsního implantátu
 • Profylaktická mastektomie – karcinom bývá dědičnou záležitostí a vyskytne se už v mladém věku ženy

Pooperační léčba

Chirurgickým zákrokem teprve začíná dlouhý a náročný proces konzervativní léčby, např. radioterapie, se kterou se pacientka může setkat už před operací, cytostatická terapie (chemoterapie), nebo hormonální terapie.

Možné komplikace

Pooperační stav může zkomplikovat:

 • infekce - léčí se většinou podáváním antibiotik a zavedením drenáže
 • fantomové bolesti – vyskytují se po různých typech amputace
 • psychický stav pacientky - vyrovnat se ztrátou symbolu ženskosti nebývá jednoduché

Psychika ženy po mastektomii

Kromě obvyklého strachu z operace a z následných nezbytných a často nepříjemných terapií, je nutné srovnat se s faktem tělesné a estetické změny. Ženu mohou přepadat pocity méněcennosti, obavy o znovuzačlenění do společnosti, navazování nových vztahů a tím i o reprodukci. Srovnat se s tak radikální změnou často ženě nepomůže ani fakt, že jí operace zachránila život. Pravidelné konzultace s psychologem jsou tak součástí následné rehabilitace, podporu a pochopení by však žena měla najít hlavně ve svém nejbližším okolí.

Rehabilitace po odstranění prsu

V rámci rehabilitace se žena učí důležitá dechová cvičení a také pohyby v oblasti ramen a hrudníku. Nutný je dostatek odpočinku. Nezbytné jsou dostatečné informace o možnostech rekonstrukce prsu nebo prsních implantátech a - jak už bylo řečeno - psychická podpora. Po celkovém zhojení rány následují pravidelné kontrolní návštěvy gynekologa a chirurga.

Z pohledu celosvětového měřítka žen se zhoubnými nádory prsu nijak rapidně nepřibývá, situaci se podařilo stabilizovat pravděpodobně díky dostatečné prevenci a informovanosti, uvědomění si důležitosti pravidelných lékařských prohlídek v pozdějším věku a hlavně povzbuzování žen v nutnosti samovyšetření. Postupy samovyšetření prsu vám popíšeme v některém z příštích článků.

Mastektomie - odstranění karcinomu prsu patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Rakovina prsu patří do témat

Adresář

Rakovina prsu ptejte se v poradně

Diskuze na téma Rakovina prsu

Píšeme jinde
 • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

 • Vaříme luštěniny

  Vaříme luštěniny

  Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku