Rakovina prsu

Výzkum karcinomu prsu nám dává nové naděje

Michaela Kopřivová
18.01.2013

Po mnoho století je známo, že fyzikální síly dokážou ovlivnit naše tělo. Zvedáním zátěže se zvětší svalstvo, gravitační síly udržují silné kosti. Zajímavé výsledky studie zveřejněné na sklonku roku 2012 dokazují úplně poprvé, že fyzikální síly mohou hrát roli i v růstu rakovinných buněk.

Vědci z kalifornské univerzity v Berkeley prokázali, že nekontrolovaný růst maligních buněk u karcinomu prsu lze zvrátit. A to nikoliv za použití chemických  látek, ale za použití fyzikální síly – komprese. Přitom genetická mutace stojící v pozadí rakovinného bujení zůstává nezměněna.

Tento novátorský experiment ukázal, že i přes genetické pozadí není maligní buňka nutně předurčena k tomu stát se tumorem. Její osud závisí na interakci s okolním mikrosvětem, který ji obklopuje. Zásahy do okolního prostředí maligních buněk prostřednictvím biochemických inhibitorů mohou zmutované buňky prsu zkrotit tak, aby následovaly zdravý růstový vzorec.

V tuto chvíli se o využití mechanických tlaků k terapii karcinomu prsu neuvažuje, ale výsledky studie berou vědci jako dobrou cestu k vystopování molekul a dalších struktur, které by se mohly stát konkrétním cílem pro mířené terapeutické zásahy.

Experiment vypadal tak, že epiteliální buňky maligního karcinomu prsu nechali růst v pružných silikonových komorách, na které byl vyvinut mechanický tlak. Maligní buňky, které byly stlačené, začaly růst organizovaně a “zdravě” na rozdíl od maligních buněk, na které nebyl žádný mechanický tlak vyvinut.

Další zajímavostí týkající se boje proti karcinomu prsu je závěrečná zpráva ze studie, která dokazuje, že agresivní forma karcinomu prsu je méně častá u žen, které rodí později. Výsledky ukázaly, že ženy, které porodily své první dítě minimálně 15 let po své první menstruaci, mají snížený výskyt agresivní formy karcinomu prsu o 60 %.

A úplně nejlepší zpráva nakonec.  Jedna biotechnologická firma oznámila, že pracuje na vývoji podprsenky vybavené senzorem, který dokáže rozpoznat rakovinu prsu. Pokud testování dopadnou úspěšně, slibuje, že bude na trhu již v roce 2014.

Autor: Michaela Kopřivová

Rizikové faktory vzniku zánětlivých nemocí střev
Antibiotika v těhotenství - jak moc jsou nebezpečná?

Další články

Mléčné zuby a zubní kaz
Zubní kaz

Mléčné zuby a zubní kaz

14.01.2013

Ještě v nedávné minulosti bylo mezi zubními lékaři celkem obvyklé se prvním neboli mléčným chrupem příliš nezabývat. Mléčné zuby podle nich nemělo cenu spravovat. Dnes však víme, ž ...

Vápník - nezbytná opora kostí
Vitamíny a minerály

Vápník - nezbytná opora kostí

10.01.2013

Že je vápník důležitý pro správný růst a zdravé kosti a zuby, je známo již dávno. Většina lidí také zná přirozené zdroje vápníku. Málokdo však ví, že jsou potraviny, které vápník z ...

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...